szkółki drzew Małopolska 

Entertainment Unlimited...... bzydal!

Temat: Pałac w Zagórzanach do kupienia na Allegro !!!
" />Pisze dzisiaj "Dziennik Polski - Nowosądecki":


Zrujnowany pałac w Zagórzanach ma nowego właściciela. Nieoficjalnie wiadomo, że jest nim małopolska spółka z branży obuwniczej. Mieszkańcy podgorlickiej miejscowości, służby ochrony zabytków mają nadzieję, że ta perełka architektoniczna odzyska dzięki nowemu gospodarzowi dawną świetność.

Neogotycki pałac w Zagórzanach z licznymi basztami i wieżyczkami wybudował w latach 1835-1839 właściciel miejscowości Tadeusz Skrzyński według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego. Skrzyński był mecenasem artystów i chętnie się nimi otaczał. W zamku założył szkółkę dla szlachcianek, w której wykładał m. in. poeta i geograf Wincenty Pol - tam powstało wiele jego utworów. W czasach młodości w Zagórzanach gościł również Artur Grottger. Pałacyk otaczał kiedyś przepiękny park zaprojektowany w stylu angielskim. Rosły w nim rzadkie, południowe drzewa, znajdowały się w nim oranżeria pełna egzotycznych kwiatów oraz małpiarnia. W 1900 r. pałac został przebudowany, a 28 lat później rozbudowany według projektu Juliusza Nagórskiego. Po wojnie prawowitych właścicieli pozbawiono majątku. Przez wiele lat w budynku mieścił się Dom Dziecka. W ostatnich latach rodowe gniazdo Skrzyńskich, później Sobańskich, popadło w ruinę. Pod koniec ubiegłego roku pałac został zakupiony. Jak nam powiedziała Barbara Skuza, kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie nowy właściciel nosi się z zamiarem kapitalnego remontu pałacu oraz konserwacji drzew. Wszystkie prace muszą być wykonywane pod opieką służb konserwatorskich

- Jestem w stałym kontakcie z architektem właściciela - mówi Barbara Skuza. - Przygotowywana jest dokumentacja inwentaryzacyjna. Czekam na projekt remontu pałacu. Na razie trwa pielęgnacja starych drzew.

Warto wspomnieć, że w pobliżu pałacu znajduje się grobowiec rodziny Skrzyńskich. Mauzoleum jest miniaturą "Domu Wieczności" Cheopsa.

(MIGA)
Źródło: forum.beskid-niski.pl/viewtopic.php?t=2529